Two Lives, One Lifestyle


Chipotle versus the Grocery Store by Katie
January 30, 2010, 2:53 pm
Filed under: Apple, Breakfast, Dinner, Katie, Wine

I SO should have posted this last night, whoops!  Friday night dinner:  Chipotle.  John and I are trying to eat out less or at least more cheaply because it obviously gets expensive.  Also, restaurant week in Denver is coming up and we want to try some $$ places we would normally never go to.  During restaurant week, restaurants offer meals at either $52.80 for two (Denver is 5280 feet high- Mile High City) or $26.40 for one.

I mentioned last weekend that I dislike cooking at John’s house.  He lives with 3 roommates and 2 dogs so it is rarely very clean.  If you own a dog that sheds like crazy, then take on the responsibility of vacuuming or sweeping regularly!  Anyway, the main reasons I don’t like to cook there:

  • Dog hair everywhere plus it is an old, dusty house.  Every time I pull out pots, pans, or mixing bowls, I need to wash it all before I start cooking.
  • Lately it has been really cleaned up, but usually there are piles of dirty dishes (no dishwasher)
  • Minimal lighting and heating- it’s dark and cold in there!
  • The basics are missing- John has some olive oil, some salt, and a few staples like canned tuna and sauce and pasta.. then a bunch of snacks.  No vegetables, no meat in the freezer, nothin’!

Ok, so you are probably like “Aw stop whining- spend 10 minutes cleaning and wear a sweatshirt if you’re cold!”  That is what I try to tell myself too, but my biggest cooking issue is the lack of ingredients.  If we want to cook anything, we have to buy everything.  I’m thinking the two of us should brainstorm our eats during the week and I can bring spices, vinegars, oils, etc. down and just make one trip together to buy vegetables, meats, or other specific ingredients.  Any other suggestions?  Do you prefer cooking in your own kitchen? I think it definitely makes spur of the moment meals easier!

We took a step in the right direction though and got take out chipotle and a $10 bottle of wine.

Vegetarian burrito bowl with rice (they totally skimped on this), black beans, peppers and onions, corn salsa and spicy salsa, guac, and a little cheese.  I always say “just a LITTLE cheese please” when I order at Chipotle or they basically start tossing fist-fulls of cheese all over the whole thing. I like my cheese but not in amounts equivalent to the beans!

Before Chipotle, we thought about buying ingredients to make burritos at home.  I was interested in comparing the cost of this.  Obviously, we could make more burritos out of buying the ingredients at the grocery store, and I would at home, though I’m not sure if John would use all the leftover products!

Chipotle– carnitas burrito and vegetarian burrito bowl: $15

Sunflower Market (estimates!)– burrito wraps ($2), some type of meat ($4), cheese ($2), lettuce ($1), salsa ($2), guac or guac making ingredients ($4), pepper ($1), onion ($0.50), taco seasoning ($1.50), beans ($1.50), rice ($3): $22.50

So initially we spent less. Let’s be honest though, I would have bought other unnecessary things if I walked into the store, but we would have been able to each make probable two burritos plus leftovers of other ingredients.  Which I would have to bring back to Fort Collins or John would have to use (doubtful ;)).  Interesting little analysis.

Our $10 bottle of wine, it was fruity and bold.

Now that it’s so late this AM, I’ll just cover breakfast now.  One Chobani container with a big spoonful of PB stirred in- TRY THIS- topped with a microwaved apple + cinnamon and a tiny bit of granola I had left (it was literally a TBSP I think, boo).

The Greek yogurt plus peanut butter combination was like some sort of peanut butter mousse or something- see swirls below.

I’m off to buy new sneakers!!! And then go for a run of course.  I’ve been holding out until my pay day!

Advertisements

2 Comments so far
Leave a comment

I totally agree with cooking in your own place! I’m single at the moment so I don’t have to deal with cooking at someone’s place, but when I do spend a weekend at a friend’s apartment I usually pack a lot of my own stuff – for two reasons really. First, I don’t want to mooch off them all weekend! And second, I’m so picky and want to make sure I have a wide variety of options available and my ‘usual’ items (bananas, Almond butter, ezekiel, amazing grass, chia, etc.)

And I looooooove nut butter in my Chobani!! I usually use almond butter – since I’ve started eating it I’ve honestly had no desire to have peanut butter! Funny story, where I live in MI we have NO trader joe’s (torture), so two of my friends are in Cali right now and sent me a picture of FOUR bottles of TJ’s Almond Butter! They know me all too well – Kind of sad that I’d ask for Almond Butter as a souvenir? I don’t even care!

Have a good rest of your weekend!

Comment by Olivia

In the summer when I was in my apartment and tom had an apartment I had the same problem, except he lives in Geneseo where there are extremely limited restaurant options. I would bring spices he didn’t have and stuff in my cupboard I wanted to use up and we would buy veggies or meat down there…that did require a little planning, but works out well. Sometimes I would prepare stuff ahead of time and bring it, or cook something in my crockpot and bring that down.

Comment by Madelyn




Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s



%d bloggers like this: